Żerkowsko-Czeszewski
Jan 24, 2013Public
Photo: Na początku był autobus z Dworca w Poznaniu. Pani w kasie była zaskoczona, że Winna Góra jest tak popularna, kiedy gromadnie kupowaliśmy bilety. A gdy odeszliśmy od kasy, dziwiła się, że reszta kolejki już nie chce biletów do Winnej Góry.
Photo: Neoklasyczny pałac zbudowany w 1910 roku dla Henryka Mańkowskiego według projektu architekta Stanisława Boreckiego. W pałacu znajduje się sala pamięci J.H. Dąbrowskiego, pochowanego w niedalekim kościele pw. św. Michała Archanioła. Sali nie zwiedziliśmy, gdyż o tej porze pałac był zamknięty na cztery spusty.
Photo: Rzut oka obiektywu na stawy po drugiej stronie szosy
Photo: Wspomniany kościół św. Michała. Czekając na księdza proboszcza ...
Photo: ... obejrzeliśmy kościół z zewnątrz.
Photo: Winna Góra to maleńka miejscowość, ale kościół jest okazały.
Photo: Sarkofag generała Dąbrowskiego, wzorowany na rzymskim sarkofagu Scypiona Afrykańskiego
Photo: Alina dużo wiedziała, a co wiedziała, to opowiedziała.
Photo:
Photo: Neogotycka kaplica grobowa Jana Henryka Dąbrowskiego, pierwotnie zbudowana według projektu Seweryna Mielżyńskiego pochodzi z 1863 roku. W roku 1912 przebudowana na neobarokową.
Photo:
Photo: Świątynia jest barokowa z 1766 roku.
Photo:
Photo: Żegnamy wzgórze i kościół i ruszamy dalej, oporządziwszy się przedtem w przewiewnej drewnianej sławojce.
Photo: Piękna, jeszcze nie przygotowana do zimy przyroda. W końcu to był dopiero październik.
Photo: Dookoła zieleń, a pod nogami wygodna, prosta droga.
Photo: Polski krajobraz z wierzbą
Photo: Próbowaliśmy uchwycić przemijające piękno.
Photo: Zbliżamy się do Miłosławia - w parku pomnik Juliusza Słowackiego z kremowego marmuru. Te dziwne przydatki na cokole służą do wieszania wieńców. Po bokach łukowatej balustrady znajdują się znicz i urna, symbole życia i śmierci. Na balustradzie siedzi oparta o cokół zadumana wiejska dziewczyna. W uroczystości odsłonięcia monumentu w 1899 roku uczestniczył Henryk Sienkiewicz.
Photo: W Miłosławiu Alinka umówiła nas z Jolą Janczak, która w 2011 roku wraz z mężem przedstawiła nam swoją wyprawę szlakiem św. Jakuba w Klubie Profesorskim na Politechnice.
Photo: Jak się okazało, szlak jakubowy ma w Miłosławiu jeden ze swych wielu początków. Po drugiej stronie ulicy kościół św. Jakuba, wybudowany w stylu późnogotyckim około 1620 roku z fundacji Łukasza Górki. Przy kościele osobna neogotycka dzwonnica.
Photo: Wmurowana w chodnik tablica przy miłosławskim kościele pw. św. Jakuba
Photo: W latach 1843-1845 świątynię przebudowano według projektu Seweryna Mielżyńskiego w stylu gotyku romantycznego. Na zdjęciu renesansowy ołtarz główny.
Photo: