Mlynáři z Devíti mlýnů pekli chleba pro armádu i lákali výletníky
Apr 13, 2011Public
Photo: Zemský (Struppův) mlýn – mezi válkami zde měla improvizovanou ubytovnu německá katolická mládež. Vyrážela odsud na výlety na obě strany blízké hranice
Photo: Gruberův mlýn – Rodině Grůberů patřil tento mlýn prokazatelně už od 18. století.  Později se pyšnil parním strojem i výrobou vlastní elektrické energie. Denně semlel na 10 tun obilí. Patřil tak k nejlepším v kraji.
Photo: Hotel Gruber -  Z nepoužívané budovy čtvrtého mlýna vznikl hotel na začátku 30. let 20. století. Lákal výletníky z Brna i Vídně. Aby uspokojil i choulostivé hosty, vznikl na jeho zahradě i bazén.
Photo: Judexův (Baštův) mlýn – na místě dnešní čerpací stanice stával Judexův mlýn až do roku 1945. Podle legend ho vlastnil tak silný mlynář, že zcela bez pomoci mohl naložit na povoz sám dvojsud.  Převržený povoz ho nakonec ale i zabil.
Photo: Papírná – Z původního mlýna se stala továrna na papír ve 20. letech 20. století. Brněnský podnikatel díky ní zásoboval celé Znojemsko během války zatemňovacím papírem.  Po válce skončily stroje z Papírny údajně v Hnanicích.
Photo: Papírná – Z původního mlýna se stala továrna na papír ve 20. letech 20. století. Brněnský podnikatel díky ní zásoboval celé Znojemsko během války zatemňovacím papírem.  Po válce skončily stroje z Papírny údajně v Hnanicích. Dnešní stav.
Photo: Mapa oblasti Devíti mlýnů
Photo: řeka