Mędralowa i Jałowiec
Oct 1, 2013Public
Photo: 01.Zawoja-Czatoża początek żółtego (potem czarnego) szlaku na Jałowiecką Przełęcz Północną (Tabakowe siodło). Czuć już mocno jesień - zimno (zaledwie 1-2 stopnie na plusie i widać ślady przymrozku) a pogoda taka sobie, ale najważniejsze, że jeszcze chce się iść ;)
Photo: 02.Zawoja-Czatoża-przystanek PKS.
Photo: 03.Powiem szczerze, że ten obrazek naprawdę mnie rozwala - cały zestaw mebli, w niezłym stanie, wyrzucony zapewne przez miejscowych na poboczu drogi. Tak po prostu. Pewnie się znudziły.
Photo: 04.Rozstaje szlaków. Niebieski prowadzi w lewo. Mój żółty - prosto.
Photo: 05.Dalej nie można jechać.
Photo: 06.Zmiana szlaku na czarny.
Photo: 07.Potok Czatożanka.
Photo: 08.Całkiem gustowna kładka nad potokiem.
Photo: 09.Niestety szlaki, poza granicznym, mocno rozjechane przez leśników (i może też przez kłady). Nie da się uniknąć grząskiego błota :( A i tak w tym miejscu jeszcze było dość znośnie.
Photo: 10.Babiuszka (1725 m) całkiem nieźle widoczna mimo chmur.
Photo: 11.Do Jałowieckiej Przełęczy już niedaleko.
Photo: 12.Po lewej pasmo Policy (1369 m). Po prawej Babia (1725 m).
Photo: 13.Pasmo Policy. Na pierwszym planie Kiczorka (1298 m). Polica (1369 m) to wierzchołek na drugim planie.
Photo: 14.Jałowiecka Przełęcz (Tabakowe siodło). Wysokość podana na tabliczce wzięta z sufitu. W rzeczywistości to niecałe 1000 m. Tu mała dygresja - byłem już w tym miejscu co najmniej dwa razy, ale w warunkach zimowych i zawsze celem była Mała Babia Góra zwana też Cylem (1517 m) oraz Babia Góra (1725 m). Tym razem nie ma śniegu i wybieram kierunek przeciwny do dotychczasowego, czyli pogardzaną wcześniej Mędralową (1169 m). Można powiedzieć, że każda góra ma swój czas ;)
Photo: 15.Babia góra (1725 m) - wierzchołek. Tym razem to nie ona mnie nęci ;)
Photo: 16.Kiczorka (1298 m) i Polica (1369 m).
Photo: 17.Po lewej Kiczorka i Polica.
Photo: 18.Graniczny szlak w kierunku Mędralowej (nota bene jest to Główny Szlak Beskidzki). Jeden z nielicznych szlaków na mojej drodze, którego (jeszcze?) nie rozjechali leśnicy. Może nie mogą, bo to pas graniczny?
Photo: 19.Szlak w kierunku Mędralowej.
Photo: 20.Rozejście czerwonego (granicznego) i zielonego szlaku. Rogacz się zwalił i czeka na wymianę.
Photo: 21.Babia góra (1725 m) z okolic Mędralowej.
Photo: 22.Mędaralowa (Wielki Jałowiec, Modrálová, 1150 m). Tu duża dygresja - wg Jerzego Kondrackiego to najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Niestety twórcy strony Korona Gór Polski (http://kgp.amos.waw.pl/najwyzszeszczyty.html) mają to w nosie i za takowy uważają Lubomir o wysokości 912 m (zgodnie z mapą Compassa "Beskid Makowski/Średni" - 904 m). Być może to wpływ rzeczonej mapy Compassa, która Mędralowej nie obejmuje (w tym miejscu jest na mapie plan Kalwarii Zebrzydowskiej), a kwestię najwyższego szczytu pomija milczeniem. Żeby było jeszcze śmieszniej wielka publikacja "Atlas Gór Polski" (ExpressMap, Warszawa 2010) przy omówieniu B. Makowskiego również nie rozstrzyga tej kwestii, lecz wśród pasm B. Makowskiego wymienia też Pasmo Jałowieckie ale bez Mędralowej (s. 230) i wszystko byłoby ok. gdyby na s. 194 (B. Żywiecki) nie padło takie zdanie "(...) Pasmo Babiogórskie zaczyna się odgradzając się Przeł. Jałowiecką od Mędralowej (1169 m), która należy już do Pasma Jałowieckiego". I bądź to mądry!
Photo: 23.Słowacy nie przejmują się polskimi sporami, co jest najwyższe, a co nie. Dla nich Mędralowa jest ważna z zupełnie innego powodu - otóż jest to najdalej wysunięty na północ punkt ich kraju, a geograficznie zaliczana jest do pasma Oravské Beskydy. Przy okazji - wschodni wierzchołek, na którym stoi ta tablica (1150 m), jest wierzchołkiem niższym.
Photo: 24.Autor na wschodnim wierzchołku Mędralowej (1150 m).