Howerla (Говерла) i Worochta (Ворохта)
Aug 20, 2013Public
Photo: 01.Nasz pierwszy dzień w górach Ukrainy i od razu idziemy na szczyt z gatunku "naj": najwyższy szczyt Czarnohory, który jest równocześnie najwyższym szczytem Beskidów i najwyższym szczytem Ukrainy - Howerlę (Говерла, 2061 m). Przed II wojną światową szczyt był położony na granicy Polski i Czechosłowacji (później, po aneksji Zakarpacia, Polski i Węgier). Nota bene na głównej grani Czarnohory można jeszcze napotkać dawne słupki graniczne.
Photo: 02.Wjazd do Karpackiego Parku Narodowego. Z tego co pamiętam biorą coś ok. 20 hrywien od łebka.
Photo: 03.Nie zapłacisz - nie wjedziesz ;)
Photo: 04.Nasza grupa na drodze do Zaroślaka - popularnego punktu wypadowego na Howerlę (Говерла).
Photo: 05.Zima załatwiła most i zamiast dojazdu na parking w Zaroślaku trzeba stanąć autobusem nieco wcześniej. Kiedy naprawią - nie wiadomo. Na Ukrainie czas płynie nieco inaczej niż na zachodzie ;) Ale nikomu to nie przeszkadza - jest dobra pogoda i wszyscy są wypoczęci po noclegu na kwaterze w Polanicy (to zdjęcie zrobiłem podczas kolejnej wycieczki).
Photo: 06.Zbliżamy się do Zaroślaka (ok. 1200 m). W oddali wita nas masyw Howerli.
Photo: 07.I wszystko wiadomo ;)
Photo: 08.Zaroślak (Заросляк, ok. 1200 m). Do parkingu dojeżdżają teraz tylko małe samochody osobowe i furgonetki.
Photo: 09.Odradzam wizytę w Zaroślaku z małym dzieckiem - ilość straganów z suwenirami po prostu powala. Większość pamiątek to przeważnie dalekowschodnia tandeta. Jedyne co fajne to różne zioła do zaparzania (np. "Aromaty Howerli") i oczywiście pyszny kwas chlebowy - mniam, mniam ;).
Photo: 10.Autor z widoczną w tle turbazą (bazą turystyczną) w Zaroślaku (Заросляк). Jaki standard to nie wiem, ale przewodnicy przestrzegali, że ukraińskie turbazy są wyposażone dość spartańsko. Przed wojną było tu drewniane Schronisko PTT w Zaroślaku. Więcej tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Schronisko_na_Zaroślaku
Photo: 11.Płatna stojanka awtotransportu. Coś tam jeszcze pamiętam z alfabetu cyrylickiego ;)
Photo: 12.Uwaga, nebezpeczno (lawiny).
Photo: 13.Ponieważ Howerla jest "naj" przyciąga mnóstwo ludzi, niestety często też zwykłych "klapkowiczów", którzy nie odróżniają szczytu górskiego od nadmorskiej plaży. O wypadek nietrudno, bo oba szlaki, którymi szedłem, są strome i miejscami kamieniste.
Photo: 14.Na horu Howerla.
Photo: 15.Wierzchołek dość dobrze widać ze szlaku, ale podejście na niego jest całkiem spore.
Photo: 16.Łąki w Czarnohorze.
Photo: 17.Szlak na Howerlę.
Photo: 18.Główna grań Czarnohory przypomina Niżne Tatry, zwłaszcza ich zachodnią część.
Photo: 19.Howerla (Говерла, 2061 m).
Photo: 20.Howerla (Говерла, 2061 m).
Photo: 21.Krajobraz Czarnohory. Nie będę się bawił w rozpoznawanie szczytów, bo jestem tu pierwszy raz i Czarnohora to dla mnie w większości terra incognita.
Photo: 22.Krajobraz Czarnohory.
Photo: 23.Stoki Howerli (Говерла, 2061 m).
Photo: 24.Jeśli się nie mylę to są to Gorgany, kolejne piękne pasmo górskie Wschodnich Karpatów.