Szczebel i Luboń na rozpoczęcie sezonu zimowego
Dec 17, 2013Public
Photo: 1.Z początkiem sezonu zimowego wracam w Beskid Wyspowy w towarzystwie kolegi Piotrka. Naszą wędrówkę rozpoczynamy pod kościołem w Lubniu (ok. 340 m n.p.m.), gdzie zaczyna się czarny szlak na Szczebel.
Photo: 2.Na wprost Szczebel (977 m n.p.m.). Dalej niestety się błaźnimy - ja mam w plecaku kompas, przewodnik i mapę. Piotrek - włączony GPS, ale zamiast korzystać ze sprzętu i uważać na znaki gadamy i smarujemy pierwszą lepszą leśną drogą. Po przejściu chyba kilometra orientuję się, że coś tu nie gra - droga wprawdzie idzie dalej, ale szlaku na niej nie uświadczysz. Rozglądamy się w prawo, w lewo, wracamy kawałek, wreszcie Piotrek wyciąga swoją maszynerię i po paru sekundach już wiemy, że wpadliśmy jak g...no w wentylator - do szlaku mamy ho ho jak daleko, tak że powrót z manowców zajmuje nam dobre 15-20 minut.
Photo: 3.Tutaj jeszcze nie wiedziałem, że jesteśmy poza szlakiem ;)
Photo: 4.A tu już jesteśmy na właściwym szlaku.
Photo: 5.Lubogoszcz (967 m n.p.m.) ze szlaku na Szczebel.
Photo: 6.Lubogoszcz (967 m n.p.m.).
Photo: 7.Nie wierzcie jak wam mówią, że Szczebel to niska góra: stromizna naprawdę daje w "cztery litery", o czym lojalnie ostrzega Dariusz Gacek w swoim przewodniku "Beskid Wyspowy": "Mozolne, strome podejście (ponad 600 m różnicy wysokości) z głębokiej doliny Raby na jeden z wyższych szczytów Beskidu Wyspowego" (s. 108).
Photo: 8.Zimna Dziura-jaskinia na stokach Szczebla (ok. 650 m n.p.m.).
Photo: 9.Zimna Dziura.
Photo: 10.Zimna Dziura.
Photo: 11.Na szlaku w okolicach Małego Szczebla.
Photo: 12.Mały Szczebel (Strzebel). Czy tutejszego PTTK-u nie stać już na porządne metalowe tabliczki?
Photo: 13.Pod szczytem Szczebla, gdzieś koło 800 m n.p.m., robi się wreszcie zima, albo raczej taka "zimka", bo śniegu tutaj jak na lekarstwo ;) Jest za to strasznie ślisko.
Photo: 14.Blisko szczytu Szczebla (Strzebla). Mrozik trzyma.
Photo: 15.W okolicach szczytu Szczebla (Strzebla).
Photo: 16.O tam jest już szczyt!
Photo: 17.Na szczycie Szczebla (Strzebla, całe 977 m n.p.m.) jest kilka stołów...
Photo: 18...pamiątkowy kamień poświęcony, a jakże, Janowi Pawłowi II, maszt z brudną i poszarpaną polską flagą (co na to nasi narodowcy?) i mapa.
Photo: 19.Piotrki dwa na Szczeblu (Strzeblu, 977 m n.p.m.). Piotrek po lewej reklamuje wyprawowy, pancerny telefon z GPS pewnej znanej koreańskiej firmy na literę "S".
Photo: 20.Szczebel (Strzebel, 977 m n.p.m.). Trzeba powiedzieć, że całkiem ładny herb ma małopolska gmina Lubień: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:POL_gmina_Lubie%C5%84_COA.svg
Photo: 21.Szczebel (Strzebel, 977 m n.p.m.). Pamiątkowa tablica poświęcona Janowi Pawłowi II, z której można się dowiedzieć, że przyszły papież był tutaj dwa razy w 1953 i 1955 r.
Photo: 22.Teraz kierujemy nasze kroki na Przełęcz Glisne i Luboń Wlk. (widoczny w oddali, nieco we mgle).
Photo: 23.Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) ze stoków Szczebla.
Photo: 24.Luboń Wielki (1022 m n.p.m.).