Kyrgyzstán
Sep 24, 2012Public
Photo: Biškek je jakožto hlavní město Kyrgyzstánu umístěn jen kousek od severního okraje pohoří Ťan-šan. Z města je tedy možné zahlédnout zasněžené kopce dosahující výšky až 4 855 m. Na fotce nejdůležitější tepna města - ulice Chui - jež je pojmenovaná podle řeky, která tu protéká.
Photo: Město je prakticky bez historických památek (byl založen až na konci 19. století jako ruská pevnost), takže nejzajímavější tu jsou pomníky, kterými je město doslova prošpikováno. Např. pomník "Martyrs of the Revolution" slouží jako vzpomínka mučedníků revoluce. V čele dominuje socha socialistické organizátorky Urkuye Salievy (1910-1934), doplněná dvěma sochami "probouzejícího se proletariátu".
Photo: Autor sochy z roku 1978 Turgunbai Sadykov dokonce získal Leninovu cenu.
Photo: Centrální náměstí v Biškeku nese název Ala-Too. Bylo vybudováno v roce 1984 na oslavu 60. výročí kyrgyzské SSR (sovětské socialistické republiky).
Photo: Ala-Too Square slouží jako místo pro státní akce a oslavy, ale příležitostně se zde formují i demonstrace.
Photo: Náměstí dominuje obrovská kyrgyzská vlajka u které stojí denně dva vojáci.
Photo:
Photo: Národní historické muzeum zobrazuje Kyrgyzskou historii od doby kamenné až po současnost. Dokonce celé jedno patro je věnováno úspěchům, kterých bylo dosaženo během sovětské éry.
Photo: Vojáci a především policie je v Biškeku skoro na každém rohu.
Photo: Před muzeem stojí socha Manase, který podle legendy spojil kyrgyzské kmeny.
Photo: Zajímavostí je, že původně na tomto místě byla umístěná socha Lenina. Tu v roce 2003 nahradila jiná socha zvaná Erkindik (v překladu "svoboda") a od roku 2011 má socha současnou podobu.
Photo: V roce 2005 proběhla na náměstí Tulipánová revoluce.
Photo: Celkem se zde shromáždilo kolem 15 000 lidí, kteří obvinili vládní stranu ze zmanipulování voleb a dožadovali se odstoupení současného prezidenta Akajeva. Při střetech zemřeli 2 lidé a dalších 100 bylo zraněno.
Photo: Bílý dům, tedy kancelář prezidenta. Údajně pod budovou a celým náměstí Ala-Too existuje podzemní komplex s celou řadou tunelů.
Photo: Příjemnější část náměstí s fontánkami ...
Photo: ... a místními děvčaty.
Photo: Friendship Monument. Traduje se, že okolní stromy vysázeli vysocí hodnostáři včetně Kosygina nebo také Brežněva.
Photo: Monument připomíná události z roku 2002, 2005 a 2010, kdy při cestě za svobodou zemřeli rukou policie nevinní lidé. Sedmimetrový památník má symbolizovat boj dobra proti zlu.
Photo: Bronzová socha básníka, zpěváka a instrumentalisty Satylganova Toktogula. Po tomto umělci, který zemřel v 30. letech minulého století je dokonce pojmenovaná přehrada a elektrárna.
Photo: Divadlo opery a baletu.
Photo: Expendables 2 dominují kinosálům i v Biškeku.
Photo: Na ulici se tu běžně stáčejí z barelů národní kyrgyzské nápoje Maksym (kombinace vody, smaženého ječmene, kukuřičných zrn a pšeničné mouky) a Čalap (jogurt, sůl a perlivá voda).
Photo: Naším domovem v Biškeku se stal Sakura guesthouse.
Photo: José před guesthousem a za ním jeden z účastníků Mongol Rally.