Tádžikistán
Oct 22, 2012Public
Photo: Do Tádžikistánu vjíždíme až kolem osmé hodiny večer, takže kousek za hranicí stavíme stany.
Photo: Ráno si vychutnáváme pohled na horský masiv Pamíru. Ten je bohužel v době naší návštěvy zavřený kvůli nepokojům, proto jsme nuceni zvolit náhradní trasu.
Photo: Celý konflikt vznikl koncem července, kdy rebelové v oblasti Pamíru zavraždili provinčního šéfa národní bezpečnostní služby generálmajora Abdulla Nazarova. Podle neoficiálních informací přišlo v následném boji o život přes 200 lidí. Od té doby je Pamír nepřístupný pro turisty.
Photo: Jedno z kontrolních stanovišť na křižovatce do Pamíru. Protože má náš izraelský spolucestovatel Uri (uprostřed) v pase permit ke vstupu do Pamíru, pokouší se zde přemluvit oficíry, aby jej do oblasti pustili. Ovšem neúspěšně.
Photo: U nás by policisty nenapadlo vyšperkovat služebnu poznávacími značkami, ale nutno uznat, že to má styl.
Photo: Všichni tedy směřujeme do Dušanbe, hlavního města Tádžikistánu.
Photo: Pro Dušanbe (do 60. let známé jako Stalinabad) jsou typické široké ulice a hodně zeleně. Na fotce je hlavní třída - Prospekt Rudaki, která prochází městem od jihu k severu.
Photo: Levné ubytování nacházíme v guesthousu Adventurer's Inn. Protože většina cestovatelů čeká až se Pamír otevře, je tu přecpáno. Odsunujeme tedy pár stanů a zasazujeme se na zahradu i my.
Photo: Během pár dní se situace zlepšuje a na zahradě se uvolňuje místo, takže vedle našeho stanu může zaparkovat i další expediční auto. Osádku tohoto historického vozidla tvoří mezinárodní pár Michael (Němec, který značnou část života prožil v Americe) a Anna (Finka, která patří ke švédké minoritě).
Photo: Při čekání na íránská víza si krátíme čas hraním šachů ...
Photo: ... a učíme ostatní pít pořádné pivo.
Photo: Jelikož nás v nejbližší době čeká průjezd pouští (a nechceme přijít o další spojku), necháváme si u místních kutilů vyrobit písečné žebříky.
Photo: Yarin a největší trubka, kterou kdy viděl.
Photo: Monument Ismáíla Sámáního, tádžického otce národa. Je po něm pojmenovaná místní měna a dokonce i nejvyšší tádžická hora.
Photo: Rudaki Park postavený na počest básníkovi a zakladateli novoperské poezie.
Photo: Parku dominuje tádžická vlajka, která v současné době drží statut nejvyšší vlajky světa.
Photo: Stožár vlajky dosahuje výšky 165 m, čímž Dušanbe v roce 2011 odsunulo ázerbájdžánský stožár (162 m) na druhé místo.
Photo: Rudaki (celým jménem Abu Abdollah Jafar ibn Mohammad Rudaki) má v parku i monument, který v roce 2008 nahradil sochu Lenina (tu naopak tádžická komunistická strana přesunula do jejich ústředí).
Photo: Místní modelky u monumentu.
Photo: Pohled na novou budovu národní knihovny, která je ovšem v současné době bez knih.
Photo: Palace of the Nations - nový prezidentský palác.
Photo: Typickým městským hromadným dopravním prostředkem jsou trolejbusy a maršrutky.
Photo: Fotbalovému šílenství se nevyhnul ani Tádžikistán.
Photo: Není problém tu najít dokonce i rozpis zápasů naší skupiny.