Čína II
Sep 18, 2012Public
Photo: Po přechodu hranice v průsmyku Khunjerab (4 693 m) jedeme s vojenským doprovodem (klučina se samopalem na zadní sedačce ihned usíná) do 140 km vzdáleného Tashkurganu, kde proběhne imigrace.
Photo: Tashkurgan po imigraci ihned opouštíme a v doprovodu taxíku (náš průvodce nesmí jet s námi v autě, takže si nesmyslně najímá taxík) míříme do Kashgaru.
Photo: Protože se nacházíme v východočínské provincii Xinjiang, kterou obývají převážně Ujgurové (turkické etnikum), jsou téměř všechny nápisy jak v ujgurštině, tak i v čínštině.
Photo: Zajímavostí je, že Ujgurové se snaží na Číně osamostatnit a vytvořit svůj stát Ujguristán nebo alespoň získat autonomii. Možná i proto náš průvodce (mimo jiné studující na univerzitě anglistiku) neumí číst čínské znaky.
Photo: Po cestě potkáváme několik skromných vesniček.
Photo: Zastavujeme u jezera Karakul zvaného také "Černé jezero".
Photo: Karakul je umístěn v nadmořské výšce 3 600 m, což z něj dělá nejvyšší položené jezero v Pamíru.
Photo: Okolo jezera žijí převážně Kyrgyzové. Oproti Ujgurům je lze rozeznat nejen podle způsobu jejich života, ale i podle typického kyrgyzského klobouku.
Photo: Tuto jurtu je možné za pár dolarů pronajmout.
Photo: Díky jednoduché dostupnosti (zastavuje se zde každý kdo jede okolo po Karakoram Highway) je jezero oblíbenou turistickou destinací ...
Photo: ... kde si můžete mimo jiné zaplatit jízdu na koni ...
Photo: ... nebo velbloudovi.
Photo: Po několika měsících strávených na indickém subkontinentu měníme svůj jídelníček a místo rukou používáme opět hůlky.
Photo: Jezero je obklopené vysokými horami, které si celoročně udržují svou sněhovou přikrývku.
Photo: I když je dnes poměrně zamračeno, jde zahlédnout horu Muztagh Ata (7 546 m), která tvoří severní okraj tibetské náhorní plošiny. Údajně se jedná o jednu z nejlehčích "sedmitisícovek".
Photo: Kousek od jezera se nachází také hora Kongur Tagh (7 719 m), někdy považována za nejvyšší bod Pamíru.
Photo:
Photo: Vydáváme se opět na cestu, která je lemována různými ideologickými cedulemi.
Photo: Bulungkul je mělké jezero (voda sem teče z Karakulu), které je obklopeno písečnými horami.
Photo: Projíždíme přes údolí Oytagh ...
Photo: Kousek před Kashgarem míjíme také červené hory.
Photo: Z Kashgaru míříme přímo na hranice s Kyrgyzstánem do průsmyku Torugart (3 752 m). Bohužel po cestě se nemohlo fotit a také jsme přišli o fotoaparát se zbytkem fotek :(