Dolina Odry 06.12.2015
Dec 7, 2015Public
Photo: Wiosną ruszyliśmy z Miśkiem i Sebastianem mniej znanymi ścieżkami, czasami i szlakami Równiny Opolskiej. Zamysł był by wprowadzić systematyczność poznawania mniej uczęszczanych rejonów naszego województwa. Z różnych powodów ponawiamy wyprawę po około półrocznej przerwie.
Photo: Wraz z wschodem słońca ruszamy z Przeczy, małej wsi znajdującej się pomiędzy Brzegiem a Opolem.
Photo: Już początek wędrówki jest obiecujący. Jesteśmy świadkami urokliwego wschodu słońca.
Photo:
Photo: Zbliżamy się do Skorogoszczy. Po naszej lewej stronie jawi się wodociągowa wieża ciśnień oraz funkcjonalnie z nią powiązana przepompownia wybudowano ok. 1910 roku przez hrabiowską parę Elizabeth i Kasper von Korff-Kerssenbrock. 
W 1925 roku cały hrabiowski majątek w Skorogoszczy miał już własny wodociąg. Wodę czerpano z trzech studni głębinowych i transportowano rurociągiem do studni zbiorczej obok pompowni. Po wstępnej filtracji woda rurami trafiała do zbiornika znajdującego na najwyższej kondygnacji wieży ciśnień.
W 1976 roku budynek wieży wyłączono z eksploatacji i od tego czasu obiekt niszczał.
Skuteczne próby renowacji podjęto w 1997 i trwają do dziś.
http://www.polska.travel/pl/zabytki-techniki-i-przemyslu/wieza-cisnien-w-skorogoszczy/
Photo: Kolejny punkt programu to odnalezienie pozostałości kirkuta. Data jego powstanie nie jest znana. Powstał jednak najprawdopodobniej na początku XIX w. Do dziś na terenie nekropolii zachowały się jedynie pojedyncze częśći macwi, stanowiące w większości ich dolne partie, z fragmentami inskrypcji w języku hebrajskim.
Photo: W 1939 r. cmentarz przeszedł na własność Zrzeszenia Żydów w Niemczech (Reichsvereinigung der Juden in Deutschland). Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali cmentarz. Pod koniec wojny na terenie nekropolii wybudowano bunkier obronny. Zniszczone zostały wówczas wszystkie tutejsze macwie. Na przełomie stycznia i lutego 1945 r. na terenie cmentarza odbyły się walki niemiecko-sowieckie.
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/skorogoszcz/12,cmentarze/1618,cmentarz-zydowski-w-skorogoszczy-ul-swierczewskiego-/
Photo: Nim dotarliśmy do cmentarza to w domu trochę poszperałem. Wiedzieliśmy, że winien się znajdować przy ulicy Świerczewskiego, na wzniesieniu, zapomniany, zniszczony, częściowo pogrążony w śmieciach. Wejście jest otwarte od strony drogi polnej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się pola uprawne, niewielki lasek oraz domy mieszkalne. Teren jest faktycznie zaniedbany, zarośnięty drzewami i gęstymi zaroślami.
Photo: Kontrast pomiędzy starym światem a nowym.
Kirkuty budowano poza obszarem miasta. 
Teraz miejscowości się rozrastają pochłaniając przeszłość, dawną historię i dzieje przodków.
Photo: Pozostałości kirkutu w Skorogoszczy.
Photo: Na terenie kirkut Niemcy wybudowali (nieprzypadkowo) w okresie II Wojny Światowej bunkier bierny, który był częścią fortyfikacji polowej niemieckiej obrony. Obiekt miał 46 m2 i mógł pomieścić 25 członków załogi, w co nie chce mi się do końca wierzyć.
Photo: Niemiecki bunkier bierny w Skorogoszczy.
Photo: Wnętrze jest suche. Nie zaobserwowaliśmy błota czy wody. Meneli również brak.
Photo: Znajdowało się tutaj, co prawda, trochę śmieci, choć w wielu podobnych obiektach widziałem ich znacznie więcej.
Photo: Następnie kierujemy się w stronę zespołu pałacowo - parkowego w Skorogoszczy, gdzie mają swoje zjazdy sympatycy WKS-u.
Photo: Park pałacowy (bez wyburzonego pałacu) w Skorogoszczy.
Photo:
Photo: Zabudowania gospodarcze i folwarczne wokół parku pałacowego w Skorogoszczy.
Photo: Piętrowy zamek z wieżą istniał w Skorogoszczy już w XVIw, późniejsi właściciele wielokrotnie go rozbudowywali. Czasy świetności przypadają jednak na pierwszą połowę XX wieku, gdy posiada już formę pałacu.
http://www.skorogoszcz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=66:palac&catid=52:zabytki-budowle&Itemid=80
Photo: W 1874 Skorogoszcz nabywają baron Otto von Kettler ze swą małżonką hrabiną Elizabeth z domu Schaffgotsch. Elizabeth, to córka Schaffgotschów, Joanny i Hansa z Kopic. Wkrótce wychodzi drugi raz za mąż za Kaspra von Korrf-Kerssenbrock i wtedy, w latach 1910-13 przebudowują siedzibę w okazały pałac w stylu klasycystycznym, dwupiętrowy z mansardowym dachem kryjącym kolejną kondygnację. O ogromie pałacu może świadczyć liczba osób goszczących w czasie polowania dochodząca do 300.
W 1932 r. hrabina przenosi się do małej willi nad Nysą (dziś Dom Dziecka) a pałac przekazuje Kongregacji Misjonarzy z Mariannhill na seminarium misyjne, które istniało do roku 1940, kiedy zarekwirowało je SS.
W czasie II wojny pałac ucierpiał, ale nadawał się do remontu. Władze jednak postanowiły o jego rozbiórce. Z całego założenia pozostał jedynie park (w nim okazały platan) i kilka budynków towarzyszących.
http://www.skorogoszcz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=66:palac&catid=52:zabytki-budowle&Itemid=80
Photo: Pozostałości pałacu w Skorogoszczy.
Photo: Zabudowania gospodarcze i folwarczne przy parku pałacowym w Skorogoszczy.
Photo: Zabudowania gospodarcze i folwarczne wokół parku pałacowego w Skorogoszczy.
Photo: Zabudowania gospodarcze i folwarczne wokół parku pałacowego w Skorogoszczy.