Festiwal górski w Łaziskach, Płaskowyż Rybnicki, Kotlina Raciborska 15-16.09.2012r.
Jan 8, 2013Public
Photo: Na jutro zgadałem się z Michałem, Gosią oraz Panem Sławkiem i Staszkiem z Klubu Turystyki Kolarskiej "Horyzont" w Kędzierzynie Koźlu, na rajd rowery Kotliną Raciborską i Płaskowyżem Rybnickim.
Korzystając jednak z zaproszenia Pudelka stwierdziłem, że wyjazd poprzedzę wizytą w Łaziskach Górnych na II Łaziskim Festiwal Górski "Pod Górę". 
Aby tam dotrzeć ruszyłem z domu w sobotę po południu. A droga wiodła mnie przez znany już Klub Podróżników - Namaste :)
Od lewej: pies ( :D ), Grześ Pudelek, eco, Marek, Kasia.
Photo: Po osuszeniu piwka wsiadamy do pociągu i mkniemy do Łazisk.
Photo: Rower zostawiam u Pudelka i wcinam pyszną strawę u gospodarza.
Photo: Następnie przenosimy się do Domu Kultury, gdzie gościł m. in. p. Aleksander Wyra, Burmistrz Miasta, obejmujący częściowy patronat nad imprezą. Z prelekcji, które wyjątkowo mi się spodobały to relacja Adama Bieleckiego z pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I oraz wspomnienia Marka Tomalika nt podróży po Australii i kontaktach z Aborygonami.
Photo: W obszernym holu wejściowym można było zakupić interesującą prasę i lekturę turystyczną.
Photo:
Photo: Poza tym częstowano wybornym chlebem z smalcem oraz lanym Raciborskim :)
Photo: A po zakończeniu imprezy zostajemy zaproszeni przez współorganizatora Festiwalu - Krzyśka Szala - na catering :)
Photo: Cóż można rzec, organizacja, wykłady, strawa, napitki, konkursy, nagrody i ogólna gościnność na Festiwalu przekroczyły moje wcześniejsze wyobrażenia.
Dzięki chłopaki za zaproszenie i patronat nad moim żołądkiem :)
Photo: Następnego dnia wstaję około 06 i wsiadam do pociągu zmierzającego ku Rybnikowi, skąd rozpoczynam objazdową wycieczkę.
Photo: Przejeżdżam przez rynek powstały podczas lokacji miasta w XIII i XIV na miejscu dawnego stawu. Niegdyś zabudowania były drewniane. Dopiero pod koniec XVII w. pojawiły się murowane budynki. Obecne kamienice pierzei północnej i zachodniej (na zdjęciu) pochodzą w większości z XIX w.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_w_Rybniku
Photo: Kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena początkowo, od 1736 roku, stała przed zamkiem w Jastrzębiu. Nazwisko osoby spod dłuta której wyszła jest nieznane. Wiadomo natomiast, że ze została podarowana miastu przez hrabiego Strachwitz w 1823r.
http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,28196,jan-nepomucen-nie-jan-sarkander.html
Photo: Zmierzając ku wylotówce na Rudy przejeżdżam obok kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku.
W tradycji rybnickiej zwany jest "starym kościołem". Został wybudowany w latach 1798 – 1801.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_Matki_Bo%C5%BCej_Bolesnej_w_Rybniku
Photo: Dalej podążam obok Jeziora (zbiornika, zalewu) Rybnickiego.
Sztucznie zarybiany zbiornik jest miejscem występowania wielu gatunków ryb (liczne konkursy wędkarskie). Jest to jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu dużych ryb. Pobito tu kilka rekordów Polski: suma (2007 - 89,3 kg, 2009 - 102 kg i 2012 - 105 kg) i karpia (2007 - 30,2 kg). W 2010 roku Zbigniew Merkel złowił tutaj piranię.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Rybnickie
Photo: Po drugiej stronie jeziora, nad Zalewem Gzel, obserwuję rozbity namiot i zapewne spokojnych, zadowolonych z odpoczynku i sielanki, rybaków. Ich miejsce połowu, "przenośne schronisko" oraz ogólna aura dnia przywodzą mi na myśl zeszłoroczną wędrówkę przez Podlasie gdzie również rozbijaliśmy się przy jeziorze i zalewie.
Photo: Elektrownia Rybnik
Photo: Niebawem odbijam w prawo i stwierdzam, że ktoś zawiesił buty na kołku, znaczy się drucie elektrycznym :D
Photo: Zahaczam również o barokowy dwór w Stodołach, wzniesiony w 1736 roku jako siedziba zarządcy dóbr zakonu cystersów w Rudach Raciborskich. Gdzieś czytałem, że obecnie jest to zabezpieczona ruina. Nie ma co, sprytne określenie :)
Photo: Docieram do Rud Raciborskich, których historia, w związku z przybyciem tutaj zakonu cystersów, sięga XIII w.
Photo: Nagrobki cmentarza w Rudach Raciborskich.
Photo: Mam nadzieję zwiedzić skansen Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej. Niestety dotarłem tutaj o godzinę za wcześnie :/
Photo: Stacja kolei wąskotorowej w Rudach zlokalizowana jest na kilometrze 41,1 linii kolejowej Bytom Karb Wąskotorowy - Markowice Raciborskie Wąskotorowe Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W latach 1899 - 1945 odcinek, na którym znajduje się ta stacja był częścią kolei Gliwice Trynek - Rudy - Racibórz, a na stacji tej znajdowało się zaplecze techniczne (m. in. lokomotywownia) tejże kolei. Od 19 października 2006 znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rudy_%28stacja_kolejowa%29
Photo: Dawna lokomotywownia kolei Gliwice Trynek - Rudy - Racibórz.
Photo: Wyrywałem sobie resztki włosów z głowy, sklinając na niefart losu. Skansen otwierają za godzinę, a do Nędzy, gdzie mam się spotkać z resztą ekipy jeszcze trochę jest... Trzeba więc odpuścić i za jakiś czas wrócić w to miejsce ponownie.