Góry i Pogórze Kaczawskie (VIII Zlot Forum Sudety it.) 16-19.02.2012r.
Mar 26, 2012Public
Photo: 16.02.2012r.
Godzina 15 z minutami. 
W przydworcowej spelunce następuje szybkie przeobrażenie pana Andrzeja w ecowarriora. Oczekując na pociąg do Wrocławia czynimy honory delektując się zimnym piwkiem :)
Photo: Wchodząc do przedziału "bydlęcego" słyszymy dźwięk przeistaczający prozę życia w odę do radości - grupa robotników kończąca zmianę w Opolu wsiada razem z nami i niczym fala meksykańska mknie ku nam kojący odgłos otwieranych piwek i znajomy zapach goryczy...:)
Photo: Jakoś tak wychodzi, że im bliżej Legnicy tym bardziej kwitnie życie towarzyskie :D
Photo: Wehikuł czasu stał się faktem. Jak przed rokiem podążamy do PTSM-u podziwiając Kościół Św. Jacka w Legnicy.
Został on wybudowany w l. 1905 - 1908, w stylu neogotyckim, na planie krzyża łacińskiego. Poświęcenia dokonano 9 czerwca 1908, w obecności cesarza Wilhelma II. Środki na budowę kościoła zostały zebrane przez Komitet Budowy i pochodziły od Legnickiej Rady Parafialnej, od Zarządu Miasta, w części były darem cesarza Wilhelma oraz pochodziły ze zbiórek.
Po zdobyciu miasta w 1945 Armia Czerwona urządziła w świątyni stajnię. Później, po remontach, służył jako miejsce skupienia, aż w końcu w 1972 został kościołem parafialnym nowo utworzonej parafii św. Jacka w Legnicy.
Photo: Za oknami, tegoż samego pokoju w którym nocowaliśmy przed rokiem, rozpościerał się na widok na przyschroniskowy park.
Photo: Po rozlokowaniu się w pokoju wychodzimy na nocne zwiedzanie Legnicy. Krocząc przez Plac Słowiański podziwiamy Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej z 1951r. 
Widnieje na nim żołnierz polski, który ściska sowieckiego. Wrażenie potęguje dziewczynka, radośnie obejmująca swych bohaterów. 
Jakiś, zapewne miejscowy, artysta chciał dodać coś od siebie, skutkiem czego światły monument jest udekorowany solidnym, zielonym komentarzem - "dziękujemy za gwałty"!
A dla wnikliwych polecam ciekawostkę związaną z bieżąca historią Placu:
http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/1210243,porwali-mezczyzne-z-placu-slowianskiego-w-legnicy,id,t.html
:D
Photo: Następnie dochodzimy do Nowego Ratuszu wzniesionego w latach 1902-1905.
Pod koniec XIXw. barokowy ratusz usytuowany w Rynku, przestał odpowiadać potrzebom i aspiracjom władz Legnicy. Miasto, zarządzane w lalach 1872-1912 przez nadburmistrza Ottomara Oertla, rozwijało się dynamicznie, zwiększając terytorium, ilość mieszkańców, a także liczbę urzędników zatrudnianych w miejskiej administracji.
30.08.1902r. rozpoczęto prace budowlane. Jesienią 1903r. budynek ratusza był gotowy w stanie surowym, zaś jego uroczyste poświecenie nastąpiło 8.04.1905r.
Detale rzeźbiarskie zdobiące wykusz północny odnoszą się do przeszłości miasta. Na filarach loggi ulokowano rycerzy z herbami Śląska, Legnicy i Prus. Na szczycie frontonu powtórzony został kartusz z herbem miasta składającym się z dwóch skrzyżowanych kluczy. Nad nim umieszczono figurę czeskiego lwa-herbowe zwierzę Legnicy.
Photo: Rzucamy również okiem na Stary Ratusz. Przypomina barokowy pałac i jest uznawany za najciekawszą na Dolnym Śląsku realizację tego typu architektury.
Wybudowano go w latach 1737-1741 wg projektu miejscowego budowniczego Franza Michaela Scheerhofera Młodszego.
Stary Ratusz jest obecnie integralnie połączony z przylegającym doń od północnej strony budynkiem teatru. Jego wnętrza zajmuje administracja Teatru Modrzejewskiej i garderoby aktorów. 
Przyziemie budynku zawsze było i jest do dzisiaj wykorzystywane zgodnie z pierwotnie nadaną mu funkcją. Kiedyś mieściła się tam winiarnia, przed wojną - restauracja "Ratskeller" ("Piwnica Ratuszowa"), w czasach powojennych kawiarnia (najpierw "Ratuszowa", od 1993 roku - "Maska").
Photo: Jedno z bocznych wejść do wzniesionej w latach 1333-1380 Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy.
Photo: Stary Ratusz wraz z przyległymi Kamieniczkami Śledziowymi (zespół 8 kamieniczek, zbudowanych w stylu renesansowy, którym została nadana dekoracja sgraffitowa), pochodzącymi z ok. 1570r.
Photo: Legnica nocą. 
Katedra, Stary Ratusz i deptak prowadzący do Rynku.
Photo: Koniec końców dzień kończymy w spelunie, od której starają się nas odciągnąć wszelkie napotkane istoty. 
A niby, że mordownia, że niebezpiecznie, niemrawo i jakoś przerażająco. 
Fakt, było przerażająco, ale tylko w aspekcie cen piwa...
Photo: Przed 09, docieramy do Świerzawy. Tego dnia plan zakłada zwiedzenie wielu arcyciekawych miejsc. Z widocznym barem włącznie :D
Boimy się jedynie o warunki pogodowe, które od wczoraj są marne...
Photo: Przy delikatnym siąpieniu deszczu podążamy ku Starej Kraśnicy.
Photo: Przed nami wiadukt nieczynnej linii kolejowej. Dalej to już tylko ruiny pałacu i zamku.
Photo: Pierwszy punkt docelowy wyłania się zza krzaków i dziko porastających drzew.
Photo: Stajemy u progu manierystycznej brama z lat 1610-1622.
Photo: Uwagę przyciągają herby rodów von Schlewitz i von Schweinichen. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z nazwą w  herbie tych ostatnich znajduje się świnia. Nie żaden dzik, tylko zwykła świnia. Świnia stająca na dwóch tylnich łapach - jak kangur :D
Photo: Mijając zabytkową bramę dochodzimy do ruin dworu. Zabytek istniał już w XVI w., obecne cechy stylistyczne uzyskał podczas przebudowy w latach 1610–1622 dla rodziny von Schweinichen; remontowany po 1900 r.; po 1945 r. przejęty przez PGR, opuszczony w latach 60 XX w., obecnie całkowicie zrujnowany.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stara_Kra%C5%9Bnica
Photo: O zamierzchłych czasach świetności zabytku przypomina m. in. główny portal wejściowy z herbami dawnych właścicieli.
Photo: A to już jedna z ścian pałacu wzniesionego przez właścicieli sąsiedniego dworu w 1902r.
Photo: Pałac został wzniesiona w stylu historycznym.
Po 1945 r. przejęta przez PGR, od lat 80. XX w. w ruinie.
Photo:
Photo: